Informacja o realizacji programu
pn. „ Pokonuję trudności, odkrywam siebie”
Burmistrz Poddębic informuje, iż Gmina Poddębice uzyskała środki finansowe na realizację programu pn. „Pokonuję trudności, odkrywam siebie”, w ramach Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008 roku.
Na realizacje powyższego programu otrzymano dotację w wysokości 87.770,00 złotych z budżetu Wojewody Łódzkiego. Wartość całego programu wynosi 137.596,48 złotych.
Program ten realizowany jest w szkołach podstawowych, dla których Gmina Poddębice jest organem prowadzącym, tj.: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach, Szkoła Podstawowa w Niewieszu, Szkoła Podstawowa w Bałdrzychowie oraz Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Niemysłowie.
Docelowymi beneficjentami programu będą uczniowie ze wskazanych szkół z I i II etapu edukacyjnego. Są to uczniowie zamieszkali na terenach wiejskich, i małego miasta, którzy w warunkach pozaszkolnych mają utrudniony dostęp do teatru, nie mają możliwości korzystania z basenu, zajęć rekreacyjno-sportowych, zajęć językowych, komputerowych, terapeutycznych, logopedycznych. Na co dzień nie spotykają się również z twórcami kultury. Atrakcyjne zajęcia stanowić będą dla nich alternatywną formę spędzenia czasu wolnego, ułatwią nawiązanie kontaktu z rówieśnikami, wyzwolą pomysłowość, wzmocnią poczucie własnej wartości. Służyć będą integracji społeczności uczestniczących w programie szkół. W widoczny sposób obniżą poziom niepowodzeń szkolnych uczniów, przyczynią się do sukcesu na sprawdzianach i egzaminach zewnętrznych i wewnętrznych. Wzmocnią poczucie własnej wartości, pozytywnie zmotywują do nauki.
Realizowany program pokaże, że dzieci z różnych środowisk mają równy dostęp do edukacji, a szkoła ma im zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Organizowane zajęcia mają służyć wzmocnieniu funkcji opiekuńczej i wychowawczej szkoły, integrować uczniów niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi kolegami.
Realizowane zadania ukażą nowe możliwości rozwojowe, zmienią nastawienie do nauki, dokonają korekty deficytów rozwojowych. W każdej ze szkół są uczniowie z dysleksją, dysgrafią, które są częstymi przyczynami niepowodzeń szkolnych.
Organizacja dowożenia uniemożliwia dzieciom z terenów wiejskich korzystanie ze specjalistycznych zajęć prowadzonych w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Obserwacja dzieci podczas prowadzonych zajęć wykazała, że niezwykle pilną potrzebą jest wprowadzenie zajęć logopedycznych, na które w budżetach szkół nie ma zaplanowanych środków.
Rozeznanie co do uczestników programu czynić będziemy w oparciu o wskazania wychowawców oraz rozpoznanych zainteresowaniach uczniów.
Cel programu
Główne cele realizowanego projektu to :
-
Wyrównywanie szans i zaspokojenie potrzeb edukacyjnych ostatecznych beneficjentów programu – uczniów szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Poddębice.
-
Pogłębianie kompetencji kluczowych poprzez :
a / pogłębianie pasji poznawczych
b / rozwijanie zamiłowań i uzdolnień
c / kształtowanie praktycznych postaw twórczych
d / uzmysłowienie potrzeb kulturowych
e / wzbudzanie głodu wartości cywilizacyjnych
3. Spopularyzowanie wśród uczniów – beneficjentów programu bezpiecznych i atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego.
4. Eliminowanie niepowodzeń szkolnych i ich społecznych konsekwencji.
5. Kształcenie prawidłowych postaw uczniów w różnych sytuacjach życiowych.
6. Stymulowanie i usprawnianie funkcji psychomotorycznych.
7. Kształtowanie postawy przedsiębiorczości.
8. Wsparcie rozwoju psychologiczno - pedagogicznego ucznia.
9. Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa.
Planowane działania wynikają z programów rozwojowych szkół. Mają zachęcić uczniów i pozytywnie zmotywować do kontynuowania nauki na kolejnych szczeblach edukacji .
Uzyskane efekty:
-
Uczniowie chętniej uczestniczą w zajęciach świetlicowych.
-
Wyzwolenie pomysłowości, zainteresowań, wzmocnienie poczucia własnej wartości.
-
Nabycie umiejętności wszechstronnego wykorzystania komputera, korzystania z zasobów Internetu, wykorzystania technik multimedialnych
-
Przegląd małych form teatralnych.
-
Kontakt z profesjonalną sztuką poprzez oglądanie spektakli w łódzkich teatrach, spotkania z regionalistami
-
Znajomość sposobów radzenia sobie z agresją własną i innych, umiejętność kontrolowania swoich emocji,
-
-
Lepsze wyniki uczniów w nauce.
-
Wzrost poczucia bezpieczeństwa dzieci w szkole.
-
Przygotowanie przedszkolaków do podjęcia nauki w szkole.
-
Wzrost umiejętności komunikowania się w języku obcym.
-
Likwidacja barier psychofizycznych.
-
Wzrost umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
-
Wzrost motywacji do nauki.
-
Wzrost inicjatyw uczniowskich z zakresu quazi przedsiębiorczości.
-
Wyrobienie nawyku poszukiwania źródeł wiedzy i efektywnego wykorzystania informacji.
Sposoby i formy realizacji:
Beneficjentami są uczniowie z I i II etapu edukacyjnego szkół podstawowych z terenu Gminy Poddębice. Przewidziane w ramach projektu działania ujęte zostały w 6 grup tematycznych:
-
”Odkrywam sztukę, poznaję siebie” – w ramach bloku przewidziane są zajęcia: muzyczne, ruchowe, polonistyczne – „Z rodzinnej szuflady, plastyczne, taneczne, Od wycinanki ludowej do grafiki komputerowej, origami ( realizacja we współpracy z Poddębickim Domem Kultury i Sportu w Poddębicach);
-
Mieszkam w gminie, regionie. Jestem obywatelem kraju, Europy” - zajęcia językowe, komputerowe, przedsiębiorczości, kółka matematycznego, zajęcia przyrodnicze (realizacja oparta o współpracę z Fundacją Wspierania Przedsiębiorczości w Poddębicach);
-
„Chcę być lepszy” – zajęcia psychopedagogiczne wspierające rozwój ucznia, korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, gimnastyki korekcyjnej, zajęcia wyrównawcze dla uczniów I i II etapu edukacyjnego z języka polskiego i matematyki, (zajęcia realizowane przy współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Poddębicach);
-
„Jestem bezpieczny” – blok zajęć o charakterze opiekuńczym oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
-
„Za chwilę w szkole” – blok zajęć wspomagająco – edukacyjnych dla przedszkolaków;
-
„Sprawny jak mistrz” – blok zajęć o charakterze rekreacyjno – sportowym.
Termin realizacji : 14.10.2008 r. – 19.12.2008 r.
Burmistrz Poddębic
Piotr Sęczkowski
|